Чи достатньо бути добрим?

Християн часто сприймають крізь призму моральності, застосовуючи мірило чеснот і добрих справ. Варто пам’ятати, однак, слова Ісуса про те, що митники й блудниці випереджують нас у Царстві Божому. Чому так? Роздумами про джерело й початок правдивого християнського життя ділиться о. Войчех Сурувка ОР.

Час від часу я чую від людей, які бажають мені добра: «Найважливіше – це здоров’я». Я глибоко переконаний, що, хоч бути здоровим і добре, «здоров’я», однак, не є головним у нашому житті. Подібні роздуми спадають мені на думку й тоді, коли хтось зі знайомих-католиків стверджує, що найважливіше – бути хорошою людиною. Добра, як і здоров’я, справді варто прагнути, та мене турбує, коли цю фразу видають за підсумок цілого Євангелія.

Християнство містить у собі моральний імператив. Ісус неодноразово закликав учнів бути досконалими, як досконалий наш Небесний Отець (пор. Мт 5, 48). Разом з тим християнство – це не просто моральна система. Християн відрізняє від інших людей не морально добре життя, до якого покликані всі в силу самого акту сотворення. Бог уклав у наше сумління прагнення добра, тому кожна людина, якщо тільки намагається жити чесно, розвиватиме в собі цю чесноту, прагнучи добра. Можна бути добрим євреєм, атеїстом, агностиком, буддистом чи мусульманином.

Християни відрізняються не рівнем морального життя – хоча, дай Боже, аби він був якомога вищим, – а вірою в Ісуса Христа як Спасителя. Папа Бенедикт XVI чудово написав про це в енцикліці «Deus caritas est» («Бог є любов»): «Початком християнського буття є не етичне рішення чи якась висока ідея, а подія, зустріч з Особою, яка надає нашому життю нову перспективу і визначає його напрямок».

Ісус, звертаючись до одного з книжників, який підтвердив першість заповіді любові до Бога і ближнього, сказав: “Ти недалеко від Царства Божого” (Мр 12: 32-34). Чому «недалеко»? Хіба не достатньо бути хорошою людиною, щоб увійти до Царства? Хіба не вистачить виконувати заповіді Старого Завіту? Йому бракувало одного – визнання віри в те, що це Царство об’явилося в Ісусі. Парадокс у тому, що митники та блудниці випереджають нас у Царстві Божому не через те, що починають жити доброчесно, а тому, що сповідують віру в спасительну силу Христа. А чеснота є вже наслідком зустрічі з Особою.

о. Войчех Сурувка ОР

Текст вперше опубліковано під назвою «Dobrzy ludzie» в часописі «Gość Niedzielny» (жовтень 2020)

Переклад з польської: Мар’яна Шіпош