Святий Альберт Великий

Святий Альберт Великий народився близько 1200 року в німецькому місті Лауїнген (Баварія). Отримав освіту в стінах відомого Падуанського університету в Італії. Одного разу, коли молодий Альберт молився до Богородиці, він відчув покликання стати монахом та вступив до Ордену Проповідників.

*********
В Ордені брата Альберта дуже швидко виділили серед інших братів як наполегливого та здібного до навчання учня. Саме тому йому невдовзі доручили викладати. Одночасно з цим він продовжував й особисті дослідження в католицькій теології. Головним його завданням стало зробити погляди Аристотеля доступними до західного світу. Тому в своїх працях святий Альберт намагався адаптувати вчення Аристотеля до християнського мислення.

*********
Спочатку Альберт Великий викладав у Кельні, а потім ще три роки читав лекції в Паризькому університеті. 1248 року Альберт повертається до Кельну, де засновує для домініканців Вищу школу теології, там він також викладає. І в Парижі, і в Кельні його учнем був домініканець Тома Аквінський. Згодом Тома стане не лише його послідовником, але й вірним другом.

Святий Альберт був наставником Аквіната – але Тома став учнем, який перевищив учителя. Альберт Великий «відкрив» Тому Аквінського, пророче визнавши: «Рев цього вола буде звучати на весь світ».

*********
У 1254 році брати на три роки обирають святого Альберта настоятелем Німецької провінції домініканців. Минає шість років, і він стає єпископом міста Регенсбург – але, як швидко виявилося, ненадовго. Вже через два роки Альберт Великий звертається з проханням до Папи Римського про дозвіл залишити цю посаду. Відтак він повністю присвячує себе навчанню та викладанню. У 1274 році святий Альберт бере участь у ІІ Ліонському соборі.

Помер Альберт Великий 15 листопада 1280 року, похований у церкві святого Андрія в Кельні.

*********
Святий Альберт багато працював як теолог і науковець. Він залишив плоди своєї діяльності у вигляді коментарів до Святого Письма, а також у працях із царини природничих наук. У 1931 році папа Пій ХІ канонізував його та проголосив Учителем Церкви. Католицька Церква урочисто згадує св. Альберта 15 листопада. Сьогодні Альберт Великий вважається покровителем дослідників у науці.

Автор: о. Домінік Сімон ОР
Фрагменти з книги “Чорно-білі історії. Сімейні легенди домініканців”