Домініканці-миряни

До складу інституалізованої Домініканської родини, крім братів-проповідників (так званий Перший домініканський орден) і споглядальних сестер (Другий домініканський орден), історично належать також миряни святого Домініка (Третій домініканський орден).

Історія Третього домініканського ордену

Сучасна канонічна назва третьої гілки Домініканської родини – це «Братства мирян святого Домініка» (Fraternitates laicales sancti Dominici). Проте статутні документи дозволяють, відповідно до місцевих особливостей, уживати історичні назви – «Третій домініканський орден» і «домініканці-терціарії» – у спільнотній практиці.

Найраніші спільноти домініканців-терціаріїв виникли вже в першій третині ХІІІ століття, коли автономними світськими об’єднаннями, які поставали у зв’язку з тодішньою церковною реформою, почали духовно опікуватися не тільки францисканці, а й домініканці. Терціарські структури були канонічно оформлені 1285 року, коли сьомий генеральний магістр Ордену Проповідників брат Муньо де Самора дарував мирянам святого Домініка спеціальний статут. Третій орден здобув тоді назву «Орден покутників святого Домініка» (Ordo di Poenitentia S.Dominici). У XIV столітті до цієї інституції було приєднано спільноти Христової раті (Militia Christi), які також діяли під духовною опікою братів-домініканців.

Генеза Третього ордену визначила його історичні завдання: це, по-перше, покаянні практики в намірах Ордену Проповдників і Церкви, а по-друге, боротьба з єресями. 1405 року Святий Престол канонічно визнав усталений об’єднаний Третій домініканський орден, який відтоді є публічно-правовим інститутом папського права під очільництвом спадкоємця святого Домініка – генерального магістра Ордену Проповідників. З 1987 року для домініканців-мирян діє оновлений статут, розроблений у межах загальноцерковної реформи канонічного права 1983 року.

Нині діяльність Братств мирян святого Домініка орієнтується на такі правові джерела:

 • (а) загальноцерковні: Кодекс канонічного права (CIC–1983) – канони 298–320 (особливо щодо сучасного статусу Третього ордену див. кан. 303);
 • (б) партикулярні загальноорденські – статут і генеральні декларації генерального магістра Ордену;
 • (в) партикулярні локальні – директорії місцевих провінцій.

Місія Третього домініканського ордену

Члени Третього ордену діють не самостійно, а в об’єднаних за територіальним принципом спільнотах, які в орденській традиції називають братствами (фратерніями). Ординарний спосіб вступити до Третього ордену – це долучення до певного братства з дотриманням конкретних канонічних процедур. Аби стати терціарієм, потрібно пройти під керівництвом настоятеля братства й магістра формації передбачені статутом випробування (постулантура, новіціат), формацію та скласти спеціальні обітниці (тимчасові, а згодом вічні).

Духовне життя мирян святого Домініка поєднується зі служінням Богові та ближньому в Церкві. Як члени Ордену, вони долучаються до його апостольської місії через навчання, молитву та проголошення Божого Слова у формах, які відповідають умовам життя світських людей. Це означає, що братства домініканців-мирян не живуть у монастирях, не мусять відмовлятися від майнових та інших зобов’язань, можуть укладати шлюб. Статус терціарія не створює для католика жодних преференцій, але накладає додаткові обов’язки, пов’язані з певними правами. Як нагадує статут, за прикладом святого Домініка, святої Катерини Сієнської й інших великих попередників, світські домініканці, яких зміцнює братерська спільнота, дають особливе свідчення віри, дослухаються до потреб людей свого часу та служать Істині. Кожен домініканець має бути здатний проповідувати Боже слово, у цьому служінні сповнюючи місію пророцтва, зроджену в Таїнстві Хрещення.

Належність до Третього домініканського ордену

За чинним нині статутом, належати до Братств мирян святого Домініка можуть чоловіки й жінки, які:

 • охрещені та миропомазані;
 • належать до Католицької Церкви, беруть участь у пророчому, священицькому й царському посланництві нашого Господа Ісуса Христа;
 • перебувають у світському статусі (хоча особи духовного статусу можуть належати до особливих окремих спільнот Третього ордену);
 • мають покликання оприявнити присутність живого Ісуса Христа в нинішньому світі, щоб спасительну Божу благодать пізнали і прийняли всі люди на всій землі;
 • мають покликання до життя згідно з харизмою й духом святого отця Домініка.

Джерела формації членів Третього домініканського ордену

До джерел домініканської формації членів Третього ордену належать:

 • а) Боже Слово й богословське розмірковування;
 • б) літургійна молитва;
 • в) історія та традиції Ордену;
 • г) сучасні документи Церкви й Ордену;
 • ґ) розпізнання знаків часу.

Домініканці-миряни зростають у покликанні, водночас споглядальному й апостольському:

 • а) слухаючи Слово Боже й читаючи Святе Письмо, особливо Новий Завіт;
 • б) посильно беручи щоденну участь у звершенні Літургії та приступаючи до Причастя;
 • в) часто приступаючи до Таїнства Примирення (сповіді);
 • г) молячись Літургією годин у єдності з усією Домініканською родиною, а індивідуально – споглядальною молитвою й молитвою Розарію Пресвятої Діви Марії;
 • ґ) постійно навертаючись згідно з духом і практикою євангельського покаяння;
 • д) ревно вивчаючи об’явлену істину й розмірковуючи над проблемами сьогодення у світлі віри;
 • е) ушановуючи, згідно з традицією Ордену, Пресвяту Діву Марію, святого отця Домініка та святу Катерину Сієнську;
 • є) беручи участь у періодичних духовних реколекціях і зборах братства.

Саме братство – це найкраще середовище для освячення й розвитку покликання його членів, тож постійна присутність на зібраннях засвідчує вірність покликанню кожного з членів братства.

Структура Третього домініканського ордену в України

Станом на 1 травня 2019 року на теренах України канонічно визнані спільноти домініканців-мирян діють у таких населених пунктах:

 1. м. Фастів (Київська обл.) – Братство святої Катерини Сієнської
 2. м. Мукачево (Закарпатська обл.) – Братство Матері Божої Ружанцової
 3. м. Київ – Браство святого Гіацинта
 4. с. Мурафа (Вінницька обл.) – Братство Матері Божої Святого Розорія
 5. м. Львів – спільнота перебуває на стадії формування
 6. м. Ужгород (Закарпатська обл.) – Братство святої Маргарити Угорської

У листопаді 2018 року під час капітули, що відбулась у Києві, було обрано Раду мирян святого Домініка в Україні. У капітулі взяли участь делегати з усіх братств. Настоятелькою домініканців-мирян обрали Галину Маруняк ОРs із братства у Фастові. Термін повноважень Ради становить чотири роки.

Основне завдання Ради полягає в тому, щоб репрезентувати мирян Ордену Проповідників як в Україні, так і в міжнародних контактах. Вона також підтримує стосунки з братствами, піклується про організацію національних реколекцій і зустрічей і відповідає за поширення інформаційно-освітніх матеріалів про домініканців-мирян.

Із усіма запитаннями, пов’язаними з діяльністю Ради, ви можете звернутися за адресою: rada.ops.ua@gmail.com. Прохання про прийняття до Ордену.