Домініканська молитва

Якими є характерні риси домініканської молитви?

Євхаристія та Літургія годин

Ще перед заснуванням Ордену Проповідників святий Домінік був глибоко занурений в офіційну  молитву Церкви. Він щоденно звершував Євхаристію та молився Літургію годин. Домінік брав приклад з Христа у Його досконалій молитві до Отця, знаючи, що саме через Нього людство розпочинає шлях спасіння.  Він передав цю віру і традицію своїм послідовникам, стверджуючи, що спільна молитва – під час щоденної Меси та Літургії годин – необхідна для розвитку нашого спільнотного життя.

Споглядальне навчання

У Середньовіччі чимало людей вбачали у навчанні перешкоду для молитви, яку вважали  благочестивим вправлянням серця. Однак Домінік розглядав навчання як можливість просвітлення розуму і спрямування серця до Бога. Для домініканця навчання має бути споглядальним. Це не звільнення розуму, а дослідження створеного світу з чимраз більшою любов’ю, адже він відображає велич Бога. Для цього розум насамперед повинен пізнати Христа, об’явленого в Святому Письмі та в працях отців Церкви і святих.

Розарій

Протягом століть Орден Проповідників поширює серед вірних розарій, допомагаючи творити Спільноту Розарію та засновувати молитовні групи по всьому світу. Щодня домініканці моляться принаймні п’ять десятків, вшановуючи Пресвяту Діву Марію та просячи її заступництва. Коли ми молимось і розмірковуємо над словами та діями Христа та Його Матері, ми роздумуємо над таємницею спасіння і нашою місією проголошення Доброї Новини.

Особиста молитва

Окрім спільної молитви та навчання, домініканці щодня принаймні півгодини, а зазвичай більше, присвячують особистій медитації. Ця молитва розумом часто відбувається під час адорації Пресвятих Дарів, проте медитація можлива у будь-який час. Це нагода для lectio divina, духовного читання, роздумів у тиші чи інших способів благочестя.

Дев’ять способів молитви святого Домініка

Ще однією особливістю домініканської молитви є залучення тіла. Євхаристійна літургія, в якій  майстерно поєднуються рухи та жести, залучає до богослужіння цілу людську особу. Домінік включив ці жести (стоячи, схилившись у поклоні, сидячи, навколішках, підносячи руки) у свою приватну молитву, окресливши те, що ми зазвичай називаємо дев’ятьма способами молитви. Брати Ордену Проповідників продовжують цю традицію і сьогодні, збагачуючи нашу спільну та особисту молитву.

Джерело: https://www.op.org/charism/