Бачити Бога обличчям в обличчя

Часто християни вважають святість чимось недосяжним і, можливо, навіть не конче потрібним. В урочистість Усіх Святих о. Вівіан Боланд ОР заохочує нас розвивати глибоке прагнення ясно бачити Бога і навіть у наших гріхах не ховатись від Його люблячого погляду. Бо саме це й означає бути святим.

За кілька днів до смерті мій батько сказав мені: «Я знаю свої гріхи, та все одно маю надію колись побачити Бога». Він також говорив багато інших речей в ті дні, але для мене особливо дорогі саме ці слова – як його останні слова до мене, свого роду спадок. Вони лаконічно й точно виражають значення християнської надії. Він не впадав у відчай і не робив припущень.

Я згадую це, тому що в читаннях на урочистість Усіх Святих багато йдеться про споглядання Бога. Святий – це той, хто бачить Бога. Фрагмент із сьомого розділу Одкровення показує нам велику юрму свідків, які стоять перед престолом Бога і споглядають Його славу. У псалмі читаємо про народ, «який прагне побачити моє обличчя». Читання з Першого послання апостола Йоана нагадує, що, хоча ми вже діти Божі, настане час, коли «будем подібні до Нього, бо будемо бачити Його, як Він є».* А найдивовижніше благословення, обіцяне людям, які живуть життям блаженств, полягає в тому, що чисті серцем «Бога побачать».

Поняття «благодать» може здатися абстрактним, однак його біблійні джерела походять саме з цього, дуже звичного нам досвіду – бачити іншу людину та бути побаченим навзаєм. Щоразу, коли ми зустрічаємо вислів «знайти ласку в очах» когось, йдеться про цей досвід. Наприклад, Ной знайшов ласку в очах Бога, і тому він та його родина пережили великий потоп. Естер знайшла ласку в очах царя, який шукав нову дружину, і тому для нього вона стала особливою серед усіх інших жінок, котрі зібралися перед ним. Марія знаходить ласку в очах Бога, про що їй сповіщає архангел Гавриїл, і тому вона сповнена благодаті. Велике благословення Книги Чисел сформульоване дуже просто: нехай Господь зверне до тебе своє обличчя. Це спосіб побажати людині благодаті: нехай Бог тебе побачить, впізнає тебе, визнає тебе, згадає тебе і помилує тебе.

Бог бачить людей. А як людям побачити Бога? «Ніхто не може побачити Бога і жити» — це твердження відлунює у всьому Святому Письмі. Мойсей та Ілля підходять найближче, та навіть вони мають лише обмежене бачення: Мойсей бачить спину Бога, а Ілля «бачить» Бога у звуках виняткової тиші. У пророків і патріархів були й інші форми «бачення», та це ніколи не був сам Бог, а завжди ангел чи будь-яке інше створіння як прояв божественної слави. Ніхто й ніколи не бачив Бога, як говорить нам Євангеліє від Йоана, тільки Єдинородний Син, який є найближчим до серця Отця, Його об’явив. Благодать та істина прийшли через Ісуса Христа. «Доступ» до Бога був неможливий до Христа і неможливий поза Христом.

Тому Павло, звертаючись до святих у Коринті, нагадує: вони є людьми, які бачили славу Божу, що сяє на обличчі Христа. Очевидно, ті, які жили поряд з Ісусом і повірили у Нього як Сина Божого, були в особливому становищі: вони можуть стверджувати, що вже бачили обличчя Воплоченого Сина. А хто бачив Сина, той бачив Отця. Наша віра залежить від свідчення цих апостольських свідків.

Разом з тим усі, хто приймає Духа Ісуса, входять у подібну близькість: вони бачать, що Ісус є Господом, і  можуть говорити з Отцем, називаючи Його «Авва». Ми вже є дітьми Божими, як запевняє нас Святе Письмо, отже, вже святі, бо завдяки вірі бачимо, як Бог діє у Христі, у Церкві та у світі.

Але також існує «ще ні» – те, ким ми маємо стати в майбутньому. Якщо святі – це ті, хто бачить Бога, то кожен, хто отримав дар віри, вже має це «бачення», хоча поки ще «як у дзеркалі, неясно». Святі в небі через віру отримали здатність ясного бачення Бога. Вони можуть бачити так, як Він бачить їх, знати так, як Він знає їх, і любити так, як Він любить їх. Вони бачать Бога, як написано у Святому Письмі, «обличчям в обличчя». Навіть у наших гріхах Бог бачить нас і благословляє своїм люблячим поглядом.

Завдяки благодаті – тому впливу, який чинить в нас люблячий погляд Бога – ми отримуємо можливість дивитись на Нього, відвернутися від гріхів та очистити наші серця, щоб жити в щирості. Ось що означає бути святим у найповнішому значенні цього слова: святий – це той, хто перебуває під люблячим поглядом Бога і теж отримує здатність Його бачити.

о. Вівіан Боланд ОР
_______________
*
Тут і далі цитати зі Святого Письма наведені за перекладом Івана Хоменка – прим. перекладача.

Текст вперше опубліковано на сторінці проекту Англійської провінції Ордену Проповідників “Torch” («Смолоскип»), що присвячений домініканському проповідництву (листопад 2011)

Переклад з англійської: Мар’яна Шіпош