Утішитель діє в нас

Потужний Заступник, якого нам обіцяв Господь, перебуває з нами і в нас, різними способами уприсутнює Христа в нашому житті та перемінює його. Про багатогранну дію Святого Духа в людині розмірковує о. Мартін Ґанері ОР, закликаючи з Його допомогою неустанно пізнавати правду про Бога і про нас самих.

«Це мовив я до вас, коли з вами перебував. А Утішитель, Святий Дух, якого Отець в ім’я моє зішле, той навчить вас усього і все вам нагадає, що я сказав вам».[1] Важливо бачити ширший контекст цих слів з Євангелія від Йоана, щоб краще розуміти, про що він нам говорить. Це прощальна промова Христа, виголошена напередодні Його Страстей, що розпочинається з умивання Ісусом ніг своїм учням. Це остання розмова Христа з учнями перед Його смертю. Христос готує своїх учнів, щоб вони могли жити як християнська Церква після Його відходу й повернення до Небесного Отця.

Христос обіцяє учням, що пошле їм іншого Заступника – Святого Духа. Сам Він протягом свого земного життя був першим Заступником, який відкрив їм найглибшу істину про те, ким є Бог і чого Він хоче для людей. Він навчав їх, що в основу стосунків Бога з людьми закладена Божа любов до них і Боже прагнення обдарувати їх вічним життям, що має частку у власному житті Бога. Проте настане час, коли Христос більше не буде фізично присутнім на землі. Тому Він обіцяє своїм учням іншого Заступника, Духа Святого, який залишиться з ними, продовжуватиме навчати їх правді про Бога і передасть їм дар вічного життя.

Дух уприсутнює Христа серед нас, навіть якщо Христос відсутній фізично. Особливо тоді, коли ми звершуємо Таїнства Церкви, і передусім під час Меси, коли Христос стає істинно присутнім у хлібі та вині Євхаристії, даючи нам свої Тіло і Кров, і те життя, яке вони зроджують всередині нас. Ми закликаємо Духа зійти на хліб і вино, щоб вони могли ставати Тілом і Кров’ю Христа щоразу, коли звершується Меса.

Однак Дух уприсутнює для нас Христа також і багатьма іншими способами. Він провадить нас, коли ми слухаємо Святе Письмо, щоб ми могли розуміти слова, які чуємо, і вірити в них. Дух скеровує нас, коли ми намагаємося розпізнати, як правильно чинити в житті, а також втішає, коли переживаємо труднощі та втрати. Усіма цими способами Дух Святий уприсутнює Христа як Того, Хто навчає нас правді про Бога і про нас самих, даруючи нам життя.

Нам може здаватись, що Дух діє всередині нас лише тоді, коли ми переживаємо глибокий момент навернення. Проте насправді Дух діє в нас щоразу, коли ми шукаємо істину в словах Святого Письма, або коли робимо вибір жити життям добрим, а не лихим, любити, а не дбати лише про себе, бути відважними, а не впадати в розпач.

Христос каже учням: «Коли хтось мене любить, то й слово моє берегтиме і злюбить його мій Отець, і прийдемо ми до нього, і в ньому закладемо житло».[2] Христос – Слово Боже, тож любов до Нього тісно пов’язана з дотриманням Його слів, бо вони виражають те, ким Він є. Зберігати слова Христа означає цінувати все те, чим Він є. Саме Дух Христа дає нам можливість так чинити. Це Дух присутній і мешкає в нас, це Він уприсутнює в нас Отця і Сина, які люблять нас, як і ми любимо їх. Дух – це любов Бога, влита в нас.

Незалежно від того, як ми приходимо до Христа і пізнаємо Його істинну цінність для нас, а також цінність того життя, яке Він пропонує, ми починаємо любити Христа і занурюватися в любов Бога до нас. Щоразу, коли визнаємо цінність нашої християнської віри, це стає виявом любові, моментом, коли Христос об’являє нам себе, коли Він стає присутнім у нашому житті, коли Дух діє в нас.

о. Мартін Ґанері ОР

Текст вперше опубліковано на сторінці проекту Англійської провінції Ордену Проповідників “Torch” («Смолоскип»), що присвячений домініканському проповідництву (травень 2022)

Переклад з англійської: Мар’яна Шіпош


[1] Йн 14, 25-26  – Тут і далі цитати зі Святого Письма наведені за перекладом Івана Хоменка [прим. перекладача].

[2] Йн 14, 23