Служити Богу співом

Літургійний спів – це не лише важливий спосіб глибокого переживання спільнотної єдності та молитви Церкви, але й  «музична теологія», живий вираз нашої віри. Церква єдиними вустами прославляє Господа, єднаючись із хорами ангелів. Тож за ініціативи о. Томаша Самульніка ОР в Києві з’явилася Школа літургійного співу.

У Конституції про Святу Літургію ІІ Ватиканський Собор стверджує, що сакральний спів становить необхідну й невід’ємну частину урочистої Літургії (п. 112). Свята Літургія та її краса мають бути предметом особливої турботи всієї Церкви – тобто кожного з нас, оскільки в Літургії та через Літургію здійснюється найбільш особиста, а також спільнотна зустріч людини з живим Богом.

Сакральна музика та літургійний спів виражають нашу віру; відповідно, спів і музика під час Літургії мають служити молитві Церкви. Тому, з одного боку, літургійна музика покликана мати практичний, доступний та зрозумілий для всіх характер, а з іншого – вона має відображати красу і шляхетність як на рівні композиції музичних творів, так і на рівні їх виконання. Диригування хором та спів під час Святої Літургії є формою апостольства і служить творенню спільноти. Варто добре підготуватися до цього служіння через ретельну практику виконання музичних творів, а передусім – через молитву.

Відповідаючи на цей заклик і потребу Церкви, отці-домініканці започатковують Школу літургійного співу, яка матиме практично-реколекційний формат. Це можливість навчитися нових літургійних творів, здобути й розвинути музичні вміння та отримати досвід хорового співу. Та передусім це особиста і водночас спільнотна зустріч із Господом під час Літургії Годин, Євхаристії та адорації в тиші. Це також можливість послухати свідчення, проповіді й конференції про глибину Літургії, і просто чудова нагода, щоби бути разом та ділитися досвідом з тими, для кого Свята Літургія відіграє важливу роль у духовному житті, щоб потім, повертаючись у свої парафії, вже там дбати про красу Літургії.

Перша сесія Школи літургійного співу відбудеться з 3 по 5 грудня 2021 року в Інституті релігійних наук св. Томи Аквінського в Києві (вул. Деревлянська 13). Участь у ній можуть взяти усі, хто або вже задіяний до виконання літургійних торів, або ж прагне розвинути свої музичні здібності, аби приєднатись до тих, які співають під час Літургії. Особливо заохочуються відповідальні за літургійний спів – керівники церковних хорів, органісти, кантори тощо.

Головний хормейстер, запрошений на першу адвентову сесію, – о. Давид Куш ОР, домініканець, композитор, викладач Краківської музичної академії. Він також є співзасновником Домініканського літургійного центру в Кракові. Тож згідно з харизмою отці-домініканці мають намір розширити своє літургійне служіння в Україні. У майбутньому планується проводити Школу літургійного співу кілька разів на рік, залучаючи досвідчених фахівців у царині церковної музики та співу.

Зокрема, учасники першої сесії вивчатимуть один із творів, який написав о. Давид Куш ОР – Ave Maria:

ПЛАН АДВЕНТОВОЇ СЕСІЇ

П’ятниця – 3 грудня
15.30 Приїзд та реєстрація учасників
17.30 Вечірня
18.00 Євхаристія
Вечеря
20.00 Зустріч організаційна
І Майстер-клас
21.00 Адорація Пресвятих Дарів
21.30 Молитва на закінчення дня – комплета

Субота – 4 грудня
8.00 Утреня
8.30 Сніданок
9.30 ІІ Майстер-клас
10.45 Перерва (чай, кава)
11.15 ІІІ Майстер-клас
12.15 Конференція “Значення музики та співу на Святій Літургії”
13.00 Обід
14.30 IV Майстер-клас
16.00 Перерва (чай, кава)
16.20 V Майстер-клас
18.00 Євхаристія
Вечірня
19.00 Вечеря
20.00 Адорація
20.30 Молитва на закінчення дня – комплета

Неділя – 5 грудня
8.00 Утреня
8.30 Сніданок
9.30 VI Майстер-клас
12.00 Євхаристія
13.00 Обід

о. Томаш Самульнік ОР

Фото: https://liturgia.dominikanie.pl/ludzie/dawid-kusz-op/