Домініканські мученики з Чорткова

Поряд із численними ювілейними датами цьогоріч Орден Проповідників відзначає ще одну важливу річницю. Вісімдесят років тому від рук більшовицьких окупантів загинули мученицькою смертю восьмеро братів-домініканців із Чорткова, що на Тернопільщині. Наразі триває їхній беатифікаційний процес.

Увірвавшись до домініканського монастиря, 1-2 липня 1941 року енкаведисти (за словами свідків, серед них було четверо військових і двоє в цивільному) схопили трьох священників та одного брата і повели їх на берег річки Серет. Там 46-річного настоятеля о. Юстина Спирлака ОР, 32-річного о. Яцека Станіслава Місюту ОР, 31-річного о. Анатоля Адама Знаміровського ОР та 44-річного бр. Анджея Бояковського ОР вбили пострілами в потилицю. У той самий час чотирьох інших домініканців – 69-річного о. Єроніма Франциска Льонґаву ОР, 84-річного бр. Регінальда Червонку ОР, бр. Методія Кароля Іваніщува ОР та 71-річного терціарія Юзефа Вінцентовича замордували у власних келіях. Під час нападу на храм і монастир окупанти вчинили погром і поглумилися над Пресвятими Дарами, після чого підпалили будівлю.

Мешканці Чорткова і навколишніх сіл, дізнавшись про цю трагедію, поспішили на місце мученицької смерті, щоб із пошаною поховати братів, розстріляних над Серетом, у домініканській гробниці на місцевому кладовищі. Однак убивці заборонили їм це зробити й наказали до 14 години скласти тіла в одну могилу, погрожуючи інакше просто скинути їх у річку. Тож люди нашвидкуруч зробили дві великі труни й склали в них по два тіла. Перед цим вони вмочували в розлиту кров хустинки і збирали просякнуті кров’ю грудки землі, усвідомлюючи дар і вагу мучеництва послідовників святого Домініка. Справді, смерть домініканців  із Чорткова була відразу визнана мученицькою, про що в своєму листі співбратам повідомив тодішній настоятель Польської провінції, до якої належали ті терени.

За радянських часів ці події замовчували, а на місці розстрілу над річкою влаштували смітник. Зокрема, після закінчення війни радянська влада оголосила, що криваву розправу скоїли «українські військові злочинці». Звісно, в цю офіційну версію, що існувала майже 50 років, ніхто з місцевих мешканців та свідків тих жахливих липневих днів не повірив. Навпаки, старше покоління зберегло та переказало правду про жорстоку екзекуцію, яку вчинили більшовицькі окупанти перед своїм відступом із Чорткова. Навіть тоді, незважаючи на заборону, люди приходили молитися на цвинтар перед гробницею домініканців і на могилу чотирьох ченців на березі ріки, запалювали там свічки та приносили квіти.

Лише зі здобуттям незалежності, 2 липня 1991 року – у п’ятдесяту річницю смерті чортківських мучеників – вдалося здійснити ексгумацію тіл розстріляних над Серетом ченців та урочисто перепоховати їх у гробниці на місцевому кладовищі. Вшанувати загиблих домініканців зібралися численні представники духовенства та вірних різних конфесій – римо-католиків, греко-католиків і православних, а на місці розстрілу встановили пам’ятник, на якому українською та польською мовами викарбували прізвища вбитих братів. Під час урочистості проповідь виголосив о. Амвросій Адамський ОР, який походив з Чорткова, і хоч у ті часи був ще малим, запам’ятав ці трагічні події.

Підготувати й розпочати беатифікаційний процес чортківських мучеників вдалося лише на початку ХХІ століття. Справу відкриття цього процесу започаткував тодішній Генеральний вікарій домініканців в Україні о. Андрій Камінський ОР за підтримки митрополита Львівського Мар’яна Яворського. Дозвіл Ватикану на відкриття беатифікаційного процесу надійшов 10 червня 2006 року.

12 листопада 2006 року в митрополичій базиліці Успіння Пресвятої Діви Марії у Львові було офіційно відкрито беатифікаційний процес восьми братів Ордену Проповідників, які в ніч з 1 на 2 липня 1941 року в Чорткові Тернопільської області загинули мученицькою смертю за віру. Після Служби Божої віце-постулатор процесу о. Андрій Камінський ОР представив членам Трибуналу постаті мучеників – кандидатів на Господній вівтар. Беатифікаційний процес триває. Молімося про необхідні благодаті за заступництвом домініканських свідків віри з Чорткова, нехай Господь учинить їхню мученицьку смерть джерелом зміцнення віри та єдності Христової Церкви.

За матеріалами:

Фото: https://ipn.gov.pl/