При столі зі святим Домініком

Сьогодні, 6 січня 2021 року, Орден Проповідників урочисто розпочинає ювілейний рік, присвячений 800-літтю з дня народження для неба нашого засновника – святого Домініка. Тема святкування – «При столі зі святим Домініком» – була обрана під натхненням «столу Маскарелла», на якому бачимо перший портрет св. Домініка, написаний невдовзі після його канонізації, близько 1238 року.

Святий зображений за трапезою, при столі разом із ним ще 48 співбратів, ймовірно, під час вечері у першому домініканському монастирі в Болоньї, відомому тепер як Санта-Марія-і-Сан-Доменіко-делла-Маскарелла. Саме тут святий Домінік та його товариші мешкали протягом перших кількох місяців, прибувши до Болоньї взимку 1218 року. І саме тут завжди зберігалися дошки стільниці цього столу, звідки й пішла його назва. Автором «столу Маскарелла», розписаного темперою, вважається митець із Північної Італії. На сьогодні це найдавніше і найперше зображення святого Домініка та його братів. Судячи з облич, живописець змалював ченців, які, схоже, походять з різних куточків Європи: можливо, він міг бачити їх під час проведення Генерального капітулу, які на той час Орден почергово проводив у Болоньї та в Парижі.

Ми святкуємо і вшановуємо Домініка не як святого, наодинці піднесеного на п’єдестал, а як святого, який насолоджується товариською трапезою разом зі своїми співбратами, об’єднаними спільним покликанням – проповідувати Слово Боже та ділитись дарованими Богом їжею і питтям.

Упродовж цього ювілейного року Генеральний магістр Жерард Франсіско Тімонер ОР закликає усіх домініканців, зокрема, роздумувати над такими питаннями:

  • Що для нас означає «бути при столі зі святим Домініком» тут і тепер (hic et nunc)?
  • Яким чином його життя та діяльність надихає і спонукає нас ділитися своїм життям, вірою, надією та любов’ю, нашими духовними й матеріальними благами, щоби й інші також могли живитися за цим столом?
  • Як цей стіл стає столом ламання Слова і Хліба Життя?

Розпочинаючи ювілейний рік, за словами Генерального магістра, «пам’ятаймо, що ми прагнемо вшановувати нашого засновника «не в дусі археології, ані тим більше апологетики чи самозвеличення, а з подякою, в роздумах, уважні до знаків часу та актуальності життя і неминущого спадку святого Домініка».

Джерело: https://www.op.org/

Подробиці про заходи, заплановані в рамках ювілейного року, можна дізнатись тут.

Також заохочуємо переглянути фото та відео з урочистого відкриття ювілейного року в Болоньї.