Осмислюючи сучасну культуру з Іваном Павлом ІІ

З нагоди сотої річниці від дня народження Кароля Войтили Папський університет св. Томи Аквінського в Римі (Анджелікум) вшанував свого найвидатнішого випускника заснуванням на філософському факультеті нової академічної кафедри, названої його іменем, – Інституту культури св. Івана Павла ІІ. Майбутній Папа Римський навчався в Анджелікумі в 1946 – 1948 роках.

Основним напрямом діяльності Інституту є  вивчення думки Кароля Войтили – відправного пункту та незмінного орієнтиру в пошуках шляхів вирішення актуальних проблем, що гостро постають перед Церквою в сучасному світі. Актуальність поглядів Івана Павла ІІ не обмежується періодом його понтифікату, вони можуть чимало прояснити при дослідженні сучасних проблем у царині віри, філософії, культури, науки, політики  та широкого спектру соціальних проблем. Тому недостатньо лише досліджувати досягнення цього великого понтифіка. Необхідно також заглибитися разом із ним у роздуми над найбільш нагальними питаннями сьогодення, такими як культура, солідарність, милосердя, християнське мистецтво, справедливість, демократія, новітні ідеології та рухи, місце Церкви в сучасному світі та духовна криза, з якою зіткнулася Європа.

Навчальна програма Інституту культури св. Івана Павла II включає міждисциплінарні курси, які викладають провідні науковці університетів світового рівня. Кожного семестру запрошені лектори пропонують також короткотермінові інтенсивні курси тривалістю кілька тижнів. Зокрема, в 2020/2021 академічному році лекції з  християнської антропології культури читатиме професор Ремі Браг із Сорбонни (Париж), а професор о. Францішек Лонгшам де Бер’є з Ягеллонського університету в Кракові буде викладати курс про співвідношення антропології та права. Інститут культури св. Івана Павла ІІ функціонує за рахунок підтримки двох польських фондів – Futura Iuventa та Saint Nicholas.

Урочисте відкриття нового інституту відбулося у травні 2020 року. З цієї нагоди Папа Франциск надіслав лист, у якому привітав ректора Анджелікуму о. Міхала Палюха ОР, котрий і сам також родом з Польщі.

Папа наголосив, що святий Іван Павло ІІ є водночас “натхненником цього проекту та його першим і найважливішим архітектором”. Він додав, що польський Папа залишив Церкві “багату і багатогранну спадщину” завдяки “прикладу відкритого і споглядального духу, а також його захопленню Богом і людиною, творінням, історією та мистецтвом”.

Папа Франциск зауважив, що Іван Павло II завжди прагнув інтерпретувати історичні драми та особисті страждання у світлі Святого Духа. Такий підхід спонукав його до глибоких роздумів про людину та її культурне коріння, “як фундаментальний орієнтир для проголошення Євангелія”. Папа також нагадав слова святого Івана Павла ІІ з його першої енцикліки Redemptor Hominis (“Відкупитель людини”) про те, що «місійний підхід завжди починається з почуття глибокої пошани до “того, що міститься в людині”, до того, що вона сама вже опрацювала у глибинах свого духу стосовно найсуттєвіших і найважливіших питань». «Ми повинні підтримувати такий підхід, – зазначив Папа Франциск, – якщо хочемо бути Церквою, яка відкрита назовні й не задовольняється збереженням та управлінням тим, що вже має, але прагне бути вірною своїй місії».

Папа висловив свою вдячність Анджелікуму за те, що Інститут культури став його структурною частиною. «В Анджелікумі зібрана академічна спільнота, що складається з викладачів і студентів з усього світу, тож це місце добре підходить для осмислення важливих викликів сучасної культури». Він наголосив, що домініканська традиція, якою керується університет, безумовно сприятиме успішній реалізації цього проекту, «щоб його завжди супроводжували відвага правди, свобода духу та інтелектуальна чесність». На завершення Папа Франциск висловив найкращі побажання Інституту культури св. Івана Павла ІІ та вділив апостольське благословення усім причетним до цієї ініціативи.

Лист Папи Франциска ректору Папського університету св. Томи Аквінського о. Міхалу Палюху ОР
Інавгураційна лекція професора Ремі Брага «Про важливість культури: роздуми з Іваном Павлом ІІ»

За матеріалами Angelicum та Vatican News